14 września 2016 Udostępnij

Jak chronić lakier przed promieniami UV?

Promieniowanie ultrafioletowe to duże zagrożenie naturalne, które wpływa na osłabienie lakieru na samochodach. Najgroźniejsze, ponieważ działa praktycznie cały czas i trudno będzie się przed nim chronić. Jednak można i warto to robić. Ludzka skóra staje się pod wpływem promieni UV starsza. Podobnie będzie się działo z lakierem w samochodzie. Promienie sprawiają, że będzie on kruchy, podatny na łuszczenie. Warto wiedzieć jak można swoje auto zabezpieczyć przed złym wpływem promieni UV.  (https://sklep.motogo.pl/maszyny-polerskie-c56)

Wosk samochodowy

Najprostszą metodą jest użycie szamponu z woskiem wzbogaconego o filtr promieni UV. Serio wystarczy umyć nim auto, by zabezpieczyć je przed promieniami UV. Zaletą takiego rozwiązania jest szybkość oraz prostota. Wadą będzie to, że działa krótko. Dość trudno nawet określić na ile wystarczy taki zabieg, ale można oszacować, że na kilka, kilkanaście dni. Lepiej będzie używać wosku z filtrem UV. Najpierw myjemy samochód a następnie nakładamy warstwę ochronną. O kilku rzeczach należy tutaj pamiętać. Woski chroniące przed promieniowaniem to często syntetyki

Woski naturalne 

Mogą one zabezpieczyć lakier przed UV. Zaletą stosowania wosków będzie łatwość ich aplikowania i niski ich koszt. Do nałożenia warstwy na samochód wystarczy nam jedynie kilkanaście minut i ściereczki z mikrofibry. Wosk kosztuje na ogół od kilkunastu to dwudziestu kilku złotych w porównaniu do naturalnych preparatów będzie to okazja. Woski syntetyczne są bardziej trwałe i stracą właściwości dopiero po kilku miesiącach. Woski naturalne po około dwóch. Faktem jest jednak, że po naturalnych auto wyglądać będzie lepiej. Tak więc coś za coś. Nakładając wosk musimy pamiętać, że w słońcu może pracuje się miło, ale wosk będzie wymagał cienia. Lakier nie może być nagrzany jak patalenia, latem, gdy słońca będzie dużo trzeba czekać do zmierzchu.

Politury i cleanery

To również takie preparaty, które mogą służyć do zabezpieczenia lakieru oraz poprawy wyglądu. Cleaner ma właściwości lekko złuszczające, łagodniejsze niż pasta polerska. Politura odpowiada za maskowanie niewielkich uszkodzeń. Można ją nakładać pod wosk. Na rynku są także specjalne środki, które odpowiadają za ochronę przed promieniowaniem UV.

Michał

Redakcja dnd.com.pl