3 września 2017 Udostępnij

Jak zabezpieczać lakier?

Ochrona lakieru nie będzie prostym zadaniem, ponieważ jest on narażony praktycznie nieustannie na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, kwasów, tłuszczów, chemii. Dlatego właśnie kosmetyki samochodowe oraz nanotechnologia są bardzo ważnym osiągnięciem.

Jak powinno się chronić lakier?

Trudno będzie sobie to wyobrazić, ale lakier będzie ulegał zużyciu. Związane jest to między innymi z reakcjami chemicznymi, które zachodzą na powierzchni. Kwasy, tłuszcze dostawać się będą w pory lakieru i doprowadzą do zniszczenia i zużycia. Lakier będzie oksydował, a tego efektem jest matowieniem i utrata głębi koloru. Pogarszać się będzie jego estetyka.

Woskowanie lakieru

Taka najbardziej spotykana forma ochrony to woskowanie. W większości przypadków trzeba będzie takie woskowanie wykonywać dwa razy takie woskowanie. Pośród różnych produktów najlepszym wyborem będzie zawsze wosk carnabua, który będzie powstawał z palmy kopernicji, która rośnie na terenie Brazylii. Jest to naturalny wosk, który skutecznie będzie chronił lakier przed okresem zimowym.

Połysk lakieru

Powłoki ochronne

Nanotechnologia pozwala na opracowanie dobrych powłok ochronnych, które są w stanie gwarantować zabezpieczenie lakieru na kilka lat. Produkty gwarantujące okres ochrony na kilka lat najczęściej wykonane są w oparciu o kwarc albo ceramikę. W praktyce doprowadzają one do tego, że na lakierze pojawia się warstwa ciała stałego, jego twardość pozwalała będzie na zabezpieczenie lakieru przed działaniem czynników atmosferycznych.

Folia ochronna

Można również będzie zdecydować się na folię ochronną, którą nakłada się na karoserię i gwarantuje się zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi, błotem i zarysowaniami. Można również pomyśleć o folii bezbarwnej czy kolorowej w zależności od tego jaki chcemy mieć efekt estetyczny. Tutaj niestety będzie trzeba się liczyć z tym, że koszty będą wysokie nawet 2 tysiące złotych za oklejenie auta. Trwałość będzie oceniana nawet na 5 lat.

Korzyści

Zabezpieczenie lakieru będzie gwarantować ochronę karoserii, ale jest to również sposób na to, by mieć wspaniały blask lakieru i zachować głębię koloru, karoseria w ten sposób będzie się lepiej prezentować.

Sebastian

Redakcja dnd.com.pl