25 stycznia 2021 Udostępnij

Poradnik dla majsterkowiczów dotyczący czyszczenia reflektorów

Więc, jedziesz przez las po jednej, jednopasmowej drodze w środku nocy - i nagle przed twoją jazdą wskakuje jeleń. Co ty robisz? Cóż, jeśli jesteś jak większość kierowców, srasz w gacie podczas trzaskania o hamulce, aby uniknąć katastrofy. Ale czy można było zapobiec temu problemowi, a przynajmniej go ograniczyć?

Niektórzy eksperci od bezpieczeństwa samochodowego sugerują, że posiadanie czystych i w pełni sprawnych reflektorów samochodowych może zapewnić bardzo potrzebne oświetlenie, aby uniknąć wielu powszechnych wypadków drogowych. I mieliby rację. Prosta możliwość wyraźnego oglądania obrazów w nocy to pewny sposób na uniknięcie wielu wypadków - nawet tych magicznie pojawiających się znikąd.

Aby to osiągnąć, właściciele samochodów muszą co kilka lat wymieniać reflektory lub odnawiać je - w szczególności usuwając zamglenie i gówno, które osadza się na tanich soczewkach reflektorów.

Jest to coś, co można łatwo uzupełnić za pomocą pewnych umiejętności majsterkowania, smaru do łokci, zestawu do odnawiania reflektorów lub przy użyciu kilku produktów gospodarstwa domowego, takich jak soda oczyszczona i pasta do zębów.

O tym właśnie będziemy dziś rozmawiać. W poniższych informacjach przedstawimy kilka najbardziej popularnych i najłatwiejszych metod czyszczenia reflektorów. Wyjaśnimy również, dlaczego jest to tak ważne i wprowadzimy dość prosty i niedrogi sposób ochrony reflektorów przed narażeniem na działanie promieni UV, zanieczyszczeń i innych zanieczyszczeń, które powodują ten częsty problem.

Co powoduje, że reflektory są narażone na działanie mgły?

Materiał plastikowy i mgła

W latach 80. XX wieku producenci samochodów postanowili zaoszczędzić pieniądze konsumentów (i siebie samych) poprzez zastąpienie szklanych reflektorów tańszym tworzywem sztucznym lub poliwęglanem. Chociaż są one mniej podatne na rozbijanie i poprawę bezpieczeństwa pojazdu (nieznacznie), są bardziej podatne na zamglenie lub zamglenie.

Utlenianie: Główny powód, dla którego reflektory stają się zamglone

Istnieje kilka powodów, dla których reflektor chmurzy się częściej niż w latach ubiegłych - ale u jego korzenia źródłem jest oksydacja naszego przyjaciela. Dużo rozmawialiśmy o utlenianiu w naszym artykule o blaknięciu farby, jednak ta sama koncepcja występuje na osłonach reflektorów.

Inne zanieczyszczenia i mgliste reflektory

Na poliwęglanowych lub plastikowych osłonach reflektorów, zanieczyszczenia drogowe, sól, promieniowanie UV i inne zanieczyszczenia są głównymi źródłami mglistych reflektorów. Gdy jasność reflektora zaczyna zanikać, zmniejsza się widoczność w godzinach nocnych.

Dobrą wiadomością jest to, że większość pierwotnych źródeł zachmurzenia reflektorów można naprawić. Omówmy więc kilka popularnych metod czyszczenia reflektorów dla majsterkowiczów.

Czyszczenie reflektorów za pomocą pasty do zębów

Kopanie naszych końcówek do czyszczenia reflektorów DIY jest starą, ale niezawodną metodą pasty do zębów. Nie, nie usuwasz płytki nazębnej i kamienia nazębnego, ale jest to całkiem zbliżone do tej samej koncepcji. Pasta do zębów składa się z lekkich składników ścierających, które pomagają rozbijać zanieczyszczenia (takie jak kamień i płytka nazębna na zębach). Ale to, czego większość ludzi nie wie o pastach do zębów, to fakt, że mają one właściwości antybakteryjne.

Oto jak proces ten jest zakończony:

Zbierzcie swoje zapasy

Do czyszczenia reflektorów samochodowych za pomocą pasty do zębów lub sody oczyszczonej potrzebujesz kilku materiałów eksploatacyjnych, w tym:

Rękawice ochronne, taśma maskująca lub malarska, wiadro świeżej wody, ściereczka z mikrofibry (w rzeczywistości kilka produktów z czystą ściereczką) oraz pasta do zębów (każdy rodzaj, ale najlepsze w użyciu jest zwykła, bezzapachowa pasta do zębów. Nie używaj żelu, ponieważ nie jest on tak skuteczny). Możesz włożyć sodę do pieczenia, jeśli chcesz, tylko nie używaj mydła do mycia reflektorów.

1. Czyszczenie reflektorów mydłem

Pierwszym etapem każdego produktu do czyszczenia i restauracji jest czyszczenie. W celu odnowienia reflektorów należy najpierw umyć całą powierzchnię mydłem samochodowym lub szamponem, umyć rękawicę z rękawicą i spłukać czystą wodą. Całą powierzchnię osuszyć ręcznikiem z mikrofibry.

2. Zabezpieczyć zespół reflektorów taśmą

Po oczyszczeniu i wysuszeniu całego przekroju należy nałożyć taśmę maskującą lub malarską wokół ramy reflektora. Użycie pasty do zębów lub innego materiału ściernego na reflektorze jest delikatne - ale ramy wykonane z tworzywa sztucznego pokrytego chromem lub malowane mogą ulec porysowaniu. Tak więc - przed uruchomieniem zamaskuj obszar.

3. Rozpocząć odbudowę

Za pomocą wilgotnej ściereczki z mikrofibry nanieść odrobinę pasty do zębów na ściereczkę, a następnie powoli, lecz mocno przetrzeć powierzchnię reflektorów. Najlepiej użyć małego, okrągłego wzoru. Dodaj wodę i pastę do zębów do ściereczki i kontynuuj ten proces przez co najmniej pięć minut na każdej osłonie reflektorów.

4. Wypłukać i wysuszyć

Po zakończeniu usuwania zanieczyszczeń należy wypłukać obszar i całkowicie wysuszyć pokrywę reflektora. Po wysuszeniu należy sprawdzić obszar i powtórzyć proces jeszcze raz lub dwa razy, aż będą one tak czyste, jak się da.

5. Nałóż powłokę ochronną

Aby zmniejszyć ryzyko przyszłych szkód, należy nałożyć powłokę z wosku samochodowego lub powłoki ceramicznej w celu ochrony przed narażeniem na działanie promieni UV, brudu drogowego i innych zanieczyszczeń, które powodują ten problem. Wosk samochodowy najlepiej jest wkleić, jeśli używasz wosku samochodowego.

Czyszczenie reflektorów za pomocą środka do czyszczenia szyb i pasty samochodowej

Kolejną powszechnie stosowaną metodą przywracania czystego reflektora jest użycie środka do czyszczenia szkła jako podstawowego środka czyszczącego (głównie w celu poluzowania zanieczyszczeń), a następnie środka do polerowania samochodów lub środka do cięcia w celu usunięcia zamglenia.

Oto jak proces ten jest zakończony:

Zbierzcie swoje zapasy:

Ten projekt DIY będzie wymagał użycia środka do czyszczenia szyb samochodowych (najlepiej nie zawierającego amoniaku), taśmy maskującej lub farby, pasty samochodowej lub środka do cięcia, rękawic ochronnych, bufora elektrycznego lub obrotowego, ściereczek do polerowania z mikrofibry, czystego ręcznika z mikrofibry oraz wiadra wody.

1. 1. Przygotować powierzchnię:

Ponieważ zamierzasz użyć środka do czyszczenia szkła w celu usunięcia zanieczyszczeń, pierwszym krokiem w tym przypadku jest odklejenie okolic pokrywy reflektora.

2. Spryskać reflektory środkiem do czyszczenia szkła:

Spryskaj powierzchnię reflektora środkiem do czyszczenia szkła - obficie. Pozostawić na kilka sekund do namoczenia, a następnie usunąć za pomocą czystej ściereczki z mikrofibry. Możesz użyć tej samej ściereczki z mikrofibry do innych reflektorów na stopień czyszczenia szkła, ale nie używaj jej ponownie na tym samym stopniu.

3. Zastosuj polerkę:

Będziesz polerować powierzchnię reflektorów w tym kroku. Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się, jak najlepiej wykonać ten krok. Film pokazuje, jak zrobić to ręcznie, ale można również użyć polerki do orbity z bardziej spójnymi rezultatami.

4. Wypłukać i wysuszyć:

Końcowym etapem jest wypłukanie powierzchni z nadmierną ilością środka polerującego. Osuszyć świeżym ręcznikiem z mikrofibry i sprawdzić. Powtórzyć ten etap w razie potrzeby, ale tylko raz lub dwa razy. Nadmierne uszkodzenie powierzchni może nie zostać usunięte i będzie wymagało wymiany.

5. Zabezpieczyć powłoką:

Podobnie jak w przypadku pierwszej metody, najlepiej jest użyć jakiegoś rodzaju powłoki ochronnej na świeżo oczyszczonej osłonie reflektora. Powłoki woskowe lub ceramiczne są najłatwiejsze i najbardziej ekonomiczne. Przy użyciu wosku samochodowego należy nakładać go ponownie co kilka miesięcy. Powłoka ceramiczna może jednak wystarczyć nawet na 3 lata.

Czyszczenie reflektorów za pomocą papieru ściernego i pasty polerskiej

Jeśli szukasz najskuteczniejszej metody na dokończenie rekonstrukcji reflektorów DIY, ten jest prawdopodobnie zwycięzcą. W tym przypadku usuniesz większość zamglonych lub zamglonych rzeczy za pomocą lekkiego papieru ściernego (od 600 do 3000 gr.), stosując kolorową technikę szlifowania, a następnie wykończysz je masą polerską.

Użycie zestawu do odnawiania reflektorów

Moim zdaniem, najlepszym sposobem na wykonanie tego kroku jest zakup zestawu do odnawiania reflektorów. Jest ich kilka, naprawdę dobrych - i to przy użyciu tych samych materiałów i technik. Kluczem w przypadku tych zestawów lub techniki jest zastosowanie progresywnego procesu szlifowania.

Poniższy film jest jednym z najlepszych, które pokazują, jak działa proces progresywnego szlifowania.

Oto, jak proces ten jest zakończony:

Gather Your Supplies:

Możesz zdecydować się na zestaw do majsterkowania (który będzie zawierał wszystko, czego potrzebujesz oprócz butelki z aerozolem, taśmy maskującej i ściereczek z mikrofibry). Możesz pójść do starej szkoły i zebrać wszystkie swoje materiały indywidualnie, które zawierają taśmę maskującą, mydło samochodowe, butelkę z aerozolem, stopniowe gatunki papieru ściernego - od 600 do 3000 g/m²) oraz masę do polerowania lub cięcia.

1. Chroń swoje miejsce pracy:

Patrz wyżej, co należy zrobić na tym etapie.

2. Umyć i wypłukać:

Używając mydła samochodowego, wymieszaj w wiadrze do mycia i użyj rękawicy do mycia, aby całkowicie oczyścić miejsce pracy. Jeśli używasz zestawu naprawczego, użyj ich mydła (jeśli jest dołączone).

3. Mokre Przeszlifuj reflektory:

Następnym krokiem jest szlifowanie reflektorów na mokro w sposób opisany na powyższym filmie. Naprawdę ważne jest, aby określić klasę papieru ściernego na podstawie ilości mgły na światłach głównych. Jeśli użyjesz zestawu, użyjesz tarcz szlifierskich.

Kluczem jest stopniowe zwiększanie ziarnistości (z liczbą - nie z twardością). Zawsze stwierdzałem, że najlepszym rozwiązaniem jest użycie wzoru bocznego (z pierwszą ziarnistością), a następnie przejście na ruch w górę i w dół z następną klasą. Pomaga to zredukować zarysowania.

4. Zastosuj mieszankę polerską:

Po zakończeniu procesu szlifowania na mokro, ostatnim etapem jest nałożenie masy polerskiej. Pomaga to w usunięciu tych zarysowań poprzez zastosowanie okrągłego wzoru. Ważne jest, aby nie spieszyć się z tym procesem. Środek do cięcia i środki polerskie powinny powoli i stopniowo usuwać te rysy i inne zabrudzenia.

Korzyści płynące z ochrony reflektorów z powłokami ceramicznymi

Poprawa bezpieczeństwa i widzenia w nocy

Może się wydawać oczywiste, że jedynym powodem, aby oczyścić reflektory lub wymienić żarówki, jest poprawa widzenia w nocy. I miałbyś rację. Zakończenie tego procesu ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa i możliwości pełnego oświetlenia dróg, którymi jedziesz. Jest to szczególnie pomocne w obszarach słabo oświetlonych, takich jak jednopasmowe autostrady, drogi górskie i inne obszary o dużym natężeniu ruchu.

Chroni reflektory i utrzymuje widoczność

Ale co z tym, że po wykonaniu ciężkiej pracy? Ochrona reflektorów za pomocą powłoki ceramicznej to genialny pomysł i doskonały sposób na utrzymanie widoczności na tych słabo oświetlonych drogach przez lata. Najlepszą wiadomością jest to, że nie musisz dokończyć korekcji świateł przednich, aby to zrobić.

Dla tych, którzy mają nowsze samochody osobowe, ciężarowe lub SUV-y, bycie proaktywnym poprzez nałożenie powłoki ceramicznej na reflektory typu "zrób to sam", kierunkowskazy i światła przeciwmgielne powstrzymają je przed zaparowaniem przez lata.

Sebastian

Redakcja dnd.com.pl