31 maja 2022 Udostępnij

3 Symptomy uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju (koszt wymiany)

Być może nigdy wcześniej nie słyszałeś o czujniku ciśnienia oleju. A może słyszałeś, ale nie masz pojęcia, co to jest i jak działa.

W tym poradniku nie tylko dowiesz się, czym jest czujnik ciśnienia oleju, ale także poznasz objawy jego uszkodzenia i dowiesz się, ile kosztuje jego wymiana, jeśli Twój jest uszkodzony.

Czujnik ciśnienia oleju jest bardzo ważną częścią silnika. Jak więc można stwierdzić, że jest uszkodzony i przestał działać?

Najczęstszym objawem uszkodzenia czujnika ciśnienia oleju jest zapalenie się lampki ostrzegawczej ciśnienia oleju na desce rozdzielczej. Silnik może również wyświetlić kontrolkę "check engine" z powodu niedziałających zaworów sterujących olejem. Może to prowadzić do głośnej pracy silnika.

Choć są to najczęstsze objawy, których należy szukać, nie są to wszystkie. Poniżej znajduje się bardziej szczegółowa lista objawów nieprawidłowego działania czujnika ciśnienia oleju.

Zawartość strony pokaż Objawy uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju 1. Kontrolka ciśnienia oleju na desce rozdzielczej 2. Hałasujący łańcuch rozrządu i silnik 3. Wyciek oleju z czujnika ciśnienia oleju Co to jest czujnik ciśnienia oleju? Położenie czujnika ciśnienia oleju Koszt wymiany czujnika ciśnienia oleju Diagnozowanie uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju Wnioski

Objawy uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju

1. Kontrolka ciśnienia oleju na desce rozdzielczej

Jednym z najczęstszych objawów uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju jest zapalenie się kontrolki ciśnienia oleju na desce rozdzielczej. Lampka ta zapala się, gdy czujnik ciśnienia oleju wykryje niskie lub wysokie ciśnienie oleju, a następnie wysyła sygnał do ECU, który przekazuje sygnał do tablicy rozdzielczej, włączając lampkę ostrzegawczą oleju.

Teoretycznie tak to właśnie działa. Jeśli jednak czujnik jest uszkodzony, kontrolka oleju będzie się zapalać nawet wtedy, gdy ciśnienie oleju jest prawidłowe.

Najłatwiejszym sposobem określenia tej usterki jest ręczne sprawdzenie ciśnienia oleju za pomocą manometru. Jeśli ciśnienie oleju jest prawidłowe, oznacza to, że czujnik jest uszkodzony. Inną metodą zdiagnozowania tej usterki jest użycie czytnika kodów usterek i sprawdzenie, czy w ECU pojazdu są zapisane jakieś błędy dotyczące czujnika ciśnienia oleju.

2. Głośny łańcuch rozrządu i silnik

Jeżeli silnik jest wyposażony w łańcuch rozrządu zasilany olejem, to prawidłowe ciśnienie oleju jest jeszcze ważniejsze. Dzieje się tak dlatego, że łańcuch wykorzystuje olej pompowany przez pompę olejową, aby utrzymać smarowanie i swobodę ruchu. Napinacze, które utrzymują napięcie łańcucha są również często zasilane olejem, co jest kolejnym powodem, dla którego utrzymanie ciśnienia oleju jest tak ważne.

Spadek ciśnienia oleju w silniku może spowodować poluzowanie napinaczy łańcucha, co spowoduje, że łańcuch będzie luźny i będzie się obijał o różne koła pasowe i obudowy. Zwykle słychać to, gdy stoi się obok pojazdu, a silnik pracuje na biegu jałowym. Będzie to brzmiało jak głębokie, metaliczne stukanie dochodzące z bloku silnika.

Jeśli słychać to w silniku, a kontrolka oleju nie zapaliła się, może to być oznaką uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju. Jeśli łańcuch stracił napięcie z powodu braku ciśnienia oleju, a kontrolka oleju nie zapaliła się na desce rozdzielczej, po wykonaniu niezbędnych napraw silnika w celu usunięcia usterki łańcucha należy wymienić czujnik ciśnienia oleju.

Przy niskim ciśnieniu oleju mogą również występować inne głośne części silnika.

3. Wyciek oleju z czujnika ciśnienia oleju

Czujnik ciśnienia oleju został zaprojektowany tak, aby znajdował się w układzie olejowym samochodu i wykrywał ciśnienie oleju. Jednakże, może to czasami prowadzić do wycieku oleju z gwintów lub przez środek samego czujnika.

Vauxhalls są znane z tego, że jest to powszechny problem w niektórych modelach, gdzie czujnik ciśnienia oleju wycieka olej przez środek jego ciała, wypełniając złącze bloku i spryskując olejem zatokę silnika.

Usterkę tę można łatwo zdiagnozować, sprawdzając, czy wokół czujnika ciśnienia nie ma wycieków oleju, a także wyjmując złącze blokowe czujnika i sprawdzając, czy wewnątrz nie ma oleju. Jeśli w którymś z tych miejsc znajdziesz olej, musisz wymienić czujnik. Można również wizualnie sprawdzić czujnik na biegu jałowym i upewnić się, że nie ma śladów wycieku oleju z korpusu czujnika.

Co to jest czujnik ciśnienia oleju?

Większość nowoczesnych samochodów ma czujnik ciśnienia oleju zamontowany gdzieś w bloku silnika. Czujnik ten umożliwia ECU pojazdu określenie - tak, zgadłeś - ciśnienia roboczego oleju w silniku.

Dzięki temu silnik może pasywnie monitorować, czy w układzie olejowym nie występuje utrata ciśnienia. Jeśli z jakiegokolwiek powodu silnik straci ciśnienie oleju, może to doprowadzić do poważnych uszkodzeń reszty silnika, co jest głównym powodem, dla którego jest on stale monitorowany.

Ciśnienie jest wytwarzane przez pompę olejową pojazdu, która po prostu podnosi olej silnikowy z miski olejowej do głowicy silnika w celu chłodzenia i smarowania różnych elementów silnika. Jeśli ciśnienie oleju spada, silnik nie jest już w stanie skutecznie smarować ani chłodzić, co może doprowadzić do zatarcia elementów, powodując nieodwracalne uszkodzenia i konieczność zapłacenia wysokiego rachunku.

Jest to główny powód, dla którego ciśnienie oleju jest stale monitorowane. Dlatego gdy tylko zaświeci się kontrolka ciśnienia oleju, należy wyłączyć silnik i nie uruchamiać go ponownie, dopóki nie zostanie naprawiony. W ten sposób zapobiegniesz dalszym uszkodzeniom.

Położenie czujnika ciśnienia oleju

Dokładne położenie czujnika ciśnienia oleju może być różne w zależności od marki, modelu i silnika.

Czujnik ciśnienia oleju jest często umieszczony w bloku silnika, w pobliżu dolnej części głowicy cylindrów. Może być również zamontowany na głowicy cylindra. Do czujnika dołączone jest złącze blokowe i 1 lub 2 cienkie przewody.

Koszt wymiany czujnika ciśnienia oleju

Średni koszt wymiany czujnika ciśnienia oleju wynosi od 50 do 250 USD, w zależności od modelu samochodu i kosztów robocizny. Czujnik ciśnienia oleju kosztuje od 30 do 100 USD, a robocizna od 20 do 150 USD.

Koszt czujnika ciśnienia oleju będzie całkowicie zależał od konkretnego numeru produktu dla danej części w Twoim samochodzie, ale możesz spodziewać się, że zapłacisz od 5 do 100 USD. Na szczęście, jeśli chcesz zapłacić komuś za zamontowanie czujnika, czas pracy wynosi zazwyczaj od 30 minut do 1 godziny, w zależności od umiejscowienia czujnika.

Diagnozowanie uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju

Diagnozowanie uszkodzonego czujnika ciśnienia oleju jest często dość proste, jeśli ma się prawidłowe wymiary czujnika. Czujnik często ma tylko jeden lub dwa styki, które powinny mieć określoną rezystancję względem masy. Aby poznać dokładną rezystancję, jaka jest potrzebna przy danym ciśnieniu oleju, należy sprawdzić instrukcję naprawy lub instrukcję producenta czujnika ciśnienia oleju.

Wnioski

Ze względu na prostą konstrukcję czujnika ciśnienia oleju, są one dość tanie i łatwe do wymiany. Podczas wymiany czujnika należy uważać na wyciek oleju podczas wyjmowania czujnika z bloku silnika. Należy również uważać, aby nie dokręcić zbyt mocno nowego czujnika, ponieważ można to łatwo zrobić.

Zawsze, gdy pracujesz nad częścią silnika, która wymaga użycia oleju, najlepiej jest nosić rękawice, aby chronić skórę przed szkodliwymi substancjami chemicznymi zawartymi w oleju. Ponadto po zakończeniu prac należy sprawdzić poziom oleju, gdy pojazd stoi na płaskiej, równej powierzchni, i w razie potrzeby uzupełnić go.

Sebastian

Redakcja dnd.com.pl