24 listopada 2020 Udostępnij

Prawda o Wosku Samochodowym. To, co mogłeś przeoczyć!

Wosk samochodowy ewoluował od wczesnych lat 1800-tych jako środek do błyszczenia karetek. To, co pierwotnie pochodziło z tłuszczów zwierzęcych, przekształciło się w udoskonaloną naukowo syntetyczną mieszankę chemikaliów, naturalnych wosków i środków ropopochodnych.

Podczas gdy wosk samochodowy jest używany codziennie przez właścicieli samochodów, entuzjastów i profesjonalnych detalistów, wielu z nich nie ma pojęcia o różnych rodzajach, co w nich jest, a co najważniejsze, czy na rynku są lepsze opcje ochrony lakieru samochodowego?

Cóż, nie obawiaj się - zespół AvalonKing jest tutaj, aby rzucić nieco światła na prawdę o wosku samochodowym. Więc, zaczynajmy.

Spis treści1. Co to jest Wosk Samochodowy?2. Co to jest Wosk Naturalny Carnauba?3. Co to jest Wosk Syntetyczny?4. Jak się sprzedaje Wosk Samochodowy?5. Jakie składniki zawiera Wosk Samochodowy?6. Jak długo trwa Wosk Samochodowy?7. Jak nanosi się Wosk na samochód?8. Jakie są plusy i minusy stosowania Wosku Samochodowego9. Czy istnieje lepsza alternatywa dla wosku samochodowego i środków uszczelniających? 10. FAQ dotyczące woskowania samochodów

1. Co to jest Car Wax?

Produkt naturalny lub syntetyczny

Wosk samochodowy lub wosk samochodowy jest produktem naturalnym lub syntetycznym, który jest przeznaczony do zapewnienia cienkiej warstwy ochronnej na karoserii pojazdu. Większość wosków samochodowych dostępnych obecnie na rynku składa się z mieszanki wosku carnauba zmieszanego z olejami naturalnymi, wosku pszczelego i destylatów ropy naftowej.

Niektóre z nowszych mieszanek wosków samochodowych są mieszane z żywicami syntetycznymi i polimerami, które są używane jako utwardzacze i wzmacniacze połysku. Są one zazwyczaj stosowane, pozostawione do wyschnięcia, z resztkami "wypolerowanymi" do uzyskania pożądanego poziomu połysku.

Rodzaje wosku samochodowego

Obecnie stosowane są dwa ogólne rodzaje wosku samochodowego:

  • Naturalny Wosk Samochodowy (Wosk Carnauba)Syntetyczny Wosk Samochodowy

2. Co to jest Naturalny Wosk Carnauba?

Produkcja:

Wosk Carnauba jest tym, którego używa większość konsumentów. Ten rodzaj wosku jest usuwany z liści, przetwarzany, a następnie łączony z dodatkowymi woskami, takimi jak wosk pszczeli czy terpentyna.

Korzyści wynikające z zastosowania wosku "Carnauba

Po nałożeniu na karoserię lub dowolny lakier bezbarwny utwardza się i tworzy cienką jak brzytwa powłokę ochronną, która jest odporna na ciepło (jak np. M & M). Wosk Carnauba występuje zazwyczaj w dwóch formach: żółtej (która jest czystą carnauba i droższą) lub białej (w połączeniu z innymi składnikami - tańszą).

Ten rodzaj wosku samochodowego jest przeznaczony do ochrony lakieru przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym bezpośredniego światła słonecznego, wody i zanieczyszczeń. Ma jednak tendencję do cieńszego zużycia się szybciej niż później, zwykle krócej niż sześć tygodni.

3. Co to jest syntetyczny wosk samochodowy?

Nazywany również "uszczelniaczem lakierniczym".

Szczerze mówiąc, wiele osób źle rozpoznaje ten produkt. Syntetyczny wosk samochodowy jest również znany jako uszczelniacz lakierniczy. Wykonany jest z syntetycznych polimerów, które łączą się z farbą w celu zapewnienia sztucznej warstwy ochronnej. Kilku właścicieli samochodów i specjalistów od detali preferuje ten rodzaj "wosku samochodowego", ponieważ jest on znacznie trwalszy i łatwiejszy w stosowaniu.

Po stronie flipów syntetyczny wosk samochodowy lub uszczelniacz do lakieru nie daje takiego samego połysku jak wosk carnauba - dlatego też poważni entuzjaści będą nakładać wosk carnauba na produkty syntetyczne.

4. Jak jest sprzedawany wosk samochodowy?

Szczeliwa lakiernicze i wosk carnauba dostępne są w różnych formach, z których każda posiada unikalną instrukcję aplikacji.

Wklej Wosk:

Staroświeccy eksperci samochodowi przysięgają na to. To jest wosk samochodowy, który znajdziesz w garażu swojego dziadka. Jest to bardzo twarda faktura, która wymaga podgrzania powierzchni przed aplikacją. Kiedy jest prawidłowo stosowany, połysk jest z tego świata genialne; głównie dlatego, że jest on nasycony naturalnymi olejami.

Płynny wosk:

Jest to najbardziej popularna forma wosku samochodowego. To jest to, co prawdopodobnie można znaleźć w lokalnym sklepie z częściami samochodowymi. Jest łatwy w stosowaniu, łatwy do usunięcia i może dać dość przyzwoity połysk. Płynne formy wosku są głównie uszczelniacze, ponieważ są one wypełnione syntetycznymi polimerami w celu poprawy trwałości.

Wosk w sprayu:

Jeśli szukasz szybkiego wosku (wydostać swój umysł z rynny), wosk w sprayu jest prawdopodobnie produkt, którego będziesz używać. Ale, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest on przeznaczony jako podstawowy protegowany. Wosk w sprayu jest wypełniaczem - lub dodatkową warstwą wosku, która łączy się z istniejącym woskiem. Woski w sprayu szybko się zużywają - zwykle mniej niż tydzień.

Kolorowy Wosk:

Tak więc, teoria stojąca za tym produktem jest taka, że wosk, który jest kolorowy tak samo jak farba, będzie go chronić, wypełniając kolorowe rysy, które zdarzają się w nadgodzinach. Problem z tą logiką jest to, że nowoczesna farba ma wyraźną powłokę nad rzeczywistą kolorową farbą. Jeśli rozważasz ten produkt - zrób sobie przysługę i pominąć go.

5. Jakie składniki znajdują się w Wosku Samochodowym?

Chociaż istnieje kilka unikalnych form, które wosk jest sprzedawany, ogólnie rzecz biorąc, są one zazwyczaj mieszanką tych składników.

1. Wosk Carnauba:

Wosk Carnauba jest substancją przyjazną dla środowiska i naturalną. To magiczne składniki, które zapewniają ochronę wosku samochodowego.

2. Wosk pszczeli:

Znajdujący się w plastrach miodu wosk pszczeli jest tym, co pomaga przyczepić się do lakieru.

3. Naturalne oleje:

Olej lniany jest najczęstszym rodzajem oleju, który jest mieszany z woskiem samochodowym. Oleje naturalne są emolientami - dodającymi blasku, połysku i ochrony powierzchni lakieru.

4. Polimer syntetyczny:

Kiedy słyszy się pojęcie wosku syntetycznego, w rzeczywistości pochodzi on ze sztucznie stworzonych silikonów lub tworzyw sztucznych. Jest to podstawowy składnik środków uszczelniających do farb. Składnik ten zapewnia trwałość, której brakuje woskowi carnauba - ale z dużo mniejszym połyskiem.

5. Destylaty naftowe:

Rozpuszczalniki te są rozkładane z ropy naftowej i sprawiają, że wosk jest łatwiejszy do nakładania i czyszczenia farby.

6. Żywice:

Te podobne do tworzyw sztucznych substancje są zazwyczaj stosowane w szczeliwach do farb (wosk syntetyczny), które dodają do formuły w celu przedłużenia trwałości produktu.

6. Jaka jest trwałość wosku samochodowego?

Jest to pytanie, na które najtrudniej jest odpowiedzieć ze względu na związane z nim zmienne. Wiadomo, że profesjonalne prace woskowe z użyciem wysokiej jakości szczeliwa lakierniczego i nadmiernego przygotowania trwają nawet do sześciu miesięcy. Jednak często zdarza się również, że proste aplikacje woskowe wytrzymują mniej niż sześć tygodni. Niezależnie od rodzaju używanego wosku, w końcu zacznie nosić cienkie, stracić swój połysk i stać się podatny na ekspozycję na elementy.

Czynniki wpływające na trwałość wosku samochodowego:

Do najczęstszych czynników wpływających na trwałość wosku samochodowego należą:

Przygotowanie powierzchni:

Przy nakładaniu wosku ważne jest, aby zakończyć właściwą pracę przygotowawczą - która rozpoczyna się od usunięcia wosku. Większość profesjonalnych detalistów zaleca stosowanie wysokiej jakości produktu do usuwania wosku, który zapewni Ci gładkie płótno, w którym będziesz mógł rozwinąć swoją magię wosku.

Aplikacja:

Zbyt wiele dobrego może być złego - zwłaszcza w przypadku wosku samochodowego. Nakładanie wosku samochodowego zgodnie z zaleceniami, w odpowiednich ilościach i przy użyciu odpowiednich technik, jest kolejną zmienną, która może mieć wpływ na trwałość. *(wskazówki dotyczące prawidłowego nakładania wosku samochodowego - patrz The Karate Kid).

Czynniki środowiskowe:

Ten ma po prostu zbyt wiele sensu. Jeśli samochód jest wystawiony na działanie czynników środowiskowych - wosk samochodowy zużyje się szybciej. Przechowywanie samochodu w garażu lub nawet przykrywanie go woskiem wydłuży w naturalny sposób jego żywotność. Inne czynniki środowiskowe, takie jak sól, zanieczyszczenia, zabrudzenia drogowe i kwaśne deszcze mogą skrócić żywotność nakładanego wosku.

Częstotliwość mycia:

Stary Catch-22 jest tu żywy i ma się dobrze. Zapytaj każdego profesjonalnego sprzedawcę samochodów, a powie Ci on, że najlepszym sposobem na ochronę powierzchni pojazdu jest usunięcie brudu i zanieczyszczeń poprzez mycie pojazdu. Wadą jest to, że mycie ma również tendencję do niszczenia powłoki ochronnej wosku samochodowego.

7. Jak nanosić wosk na samochód?

Nakładanie wosku samochodowego jest dość prostym procesem. Istnieje jednak kilka ważnych szczegółów, których należy przestrzegać, aby uzyskać wysokiej jakości połysk i warstwę ochronną.

  • Nałożyć wosk samochodowy w odcieniu: Gdy wosk samochodowy wyschnie zbyt szybko lub nagrzeje się, będzie się wchłaniał na karoserię, co utrudni jego aplikację lub usunięcie. Aplikuj go powoli - i to cienkimi warstwami: Kluczem do skutecznej aplikacji wosku samochodowego jest jak dobry grill - powoli i nisko. Nakładajcie cienkie warstwy wosku - pozostawcie do wyschnięcia, a następnie usuńcie przez polerowanie. Zakończyć ten proces kilka razy, aby uzyskać elegancki połysk. Buff - Buff - i Buff ponownie: Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, ale upewnij się, że używasz wielu czystych ręczników z mikrofibry lub zalecanych materiałów do usuwania wosku.

8. Jakie są zalety i wady stosowania Wosku Samochodowego?

Jak każdy inny produkt samochodowy, używanie wosku samochodowego ma swoje dobre i złe strony.

Zalety:

Niektóre z zalet używania wosku samochodowego i uszczelniaczy do farb to:

  • Jest dość prosty w użyciu. Kluczem jest to, że trzeba postępować zgodnie z instrukcjami dla każdego produktu używanego. Nie potrzebujesz profesjonalisty, który ci pomoże. Wosk samochodowy może być stosowany przy użyciu kilku łatwych do opanowania technik, drobnych materiałów i trochę tłuszczu łokciowego. Jest odporny na wysoką temperaturę - więc doskonale nadaje się do stosowania w gorącym klimacie. Jest dość tani. Wosk samochodowy może kosztować wszędzie od 10 do 40 dolarów za butelkę, która wystarcza nawet na rok.

Wady:

Chociaż jest kilka zalet stosowania wosku samochodowego, jest kilka rzeczy, które należy rozważyć.

  • To dużo rutynowej konserwacji i ponownego stosowania. Wosk jest produktem naturalnym - ale szybko się zużywa - przez większość czasu po aplikacji niecałe dwa miesiące. Utrzymanie tego pięknego połysku i blasku woskiem i uszczelniaczami do farb to wiele rutynowych czynności konserwacyjnych i ponownej aplikacji. Musi być za każdym razem usuwany: Aby wosk samochodowy działał prawidłowo, musi być nakładany na gładką i pozbawioną wosku powierzchnię. To jest kosztowne: Tutaj jest twarda prawda - większość z nas nie jest fanami woskowania i prac wykończeniowych. Albo zabieramy go do myjni (po 25 dolarów za sztukę), albo każemy przyjść do nas z detalistą (50 dolarów za czyszczenie i detal). Zakładając, że co miesiąc zabieramy samochód tylko na myjnię, to jest to 300 dolarów. Posiadanie go z podstawową usługą woskową spowoduje wgniecenie 600 dolarów rocznie w kieszeni myjni. To może być mylące. Są pewne produkty, które są sprzedawane jako wosk samochodowy - ale tak naprawdę nie są. Świetnym przykładem jest wosk w sprayu używany w myjni automatycznej. Jest to raczej odżywka do ciała, ale jest szybko zmyty i naprawdę nie robi wiele, aby chronić ciało.

9. Więc - Czy istnieje lepsza alternatywa dla wosku samochodowego i uszczelniaczy do farb?

Pewnie - wosk samochodowy i szczeliwa lakiernicze są całkiem dobre do ochrony samochodu. Jednakże, technologia i pewna pomysłowość wprowadziła bardziej ekonomiczne i doskonałe rozwiązanie. Nazywa się ono Nano Ceramic Coatings. Zanim zapytasz - nie, to nie jest olej z węża - to jest daleko od niego w rzeczywistości.

Nano Ceramic Coating

Powłoka nanoceramiczna jest płynnym polimerem pochodzącym z krzemionki i jest powszechnie stosowana w produkcji wyrobów ceramicznych lub szklanych. Słowo "Nano" odnosi się do mikroskopijnego rozmiaru cząsteczek lub cząstek w samej powłoce.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o powłokach nano-ceramicznych, mamy dla Ciebie naprawdę wspaniały artykuł do przeczytania.

10. FAQ na temat woskowania samochodów

Oto pięć najczęściej zadawanych pytań, które większość konsumentów samochodów zadaje na temat wosku samochodowego i utrzymywania swoich samochodów w czystości.

P - Jak często powinienem myć swój samochód?

O - Tak często, jak to możliwe. Większość ekspertów zajmujących się detalami samochodowymi sugeruje, że mycie raz w tygodniu jest dobrym pomysłem na usunięcie zanieczyszczeń. Najważniejsze jest, aby myć samochód zawsze wtedy, gdy jest on narażony na działanie toksyn, chemikaliów lub innych zanieczyszczeń, które mogą uszkodzić lakier.

P - Co powoduje powstawanie śladów zawirowań?

A - Ślady zawirowań to mikroskopijne zadrapania w wykończeniu. Niewielkie rysy odbijają światło słoneczne lub inne źródła światła i działają jak malutki pryzmat, tworząc efekt tęczy. Zazwyczaj są one spowodowane użyciem niewłaściwych materiałów podczas nakładania lub usuwania/wycierania wosku lub lakieru.

P - Jak zmniejszyć rozmazywanie lub rozmazywanie woskiem samochodowym?

O - Wymazywanie lub rozmazywanie jest zwykle spowodowane nałożeniem wosku samochodowego na zbyt ciepłą powierzchnię. Kluczem do zmniejszenia rozmazywania jest stosowanie i usuwanie wosku samochodowego albo w garażu, albo w cieniu. Ważne jest, aby przed nałożeniem wosku pozwolić samochodowi ostygnąć.

P - Jakie są 5 najlepszych wosków samochodowych do stosowania?

A - Oto 5 najlepszych wosków samochodowych na rynku; Meguiar's Ultimate Liquid Wax, Meguiar's Deep Crystal Carnauba Wax, Car Guys Premium Liquid Wax, Chemical Guys WAX 201 Butter Wet Wax i Liquid Glass LG-100 Ultimate Car Wax. Każdy z tych produktów jest wysoko oceniany przez większość profesjonalnych dziennikarzy motoryzacyjnych i ekspertów w dziedzinie zewnętrznej pielęgnacji samochodów.

P - Skąd mam wiedzieć, kiedy potrzebuję wosku samochodowego?

O - Główny problem z woskowaniem samochodu polega na tym, że po jego nałożeniu ważne jest, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta używanego produktu. Pomaga to utrzymać ochronę i połysk samochodu, który został woskowany w pierwszej kolejności.

11. Co trzyma Future Wax for Car Wax?

Wosk samochodowy nadal utrzymuje się na rynku kosmetyków samochodowych - stanowi prawie 60% rocznej sprzedaży produktów do pielęgnacji samochodów na całym świecie. Przy właściwym użytkowaniu, stosowaniu i niektórych dobrych, staromodnych smarach do łokci, używanie wosku samochodowego i uszczelniaczy lakierniczych może pozwolić Twojemu samochodowi świecić się przez kilka lat.

Kluczem jest upewnienie się, że jesteś świadomy jego korzyści i pułapek, wraz z wiedzą o lepszych produktach, które trwają dłużej, są bardziej opłacalne, a mniej pracochłonne.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, to pokochasz produkty AvalonKing do pielęgnacji samochodów dla majsterkowiczów. Tworzymy "No B.S. produktów" w przystępnej cenie. A najlepsze jest to, że traktujemy naszych klientów jak rodzinę, więc jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chcesz porozmawiać o samochodach, jesteśmy tylko mailem lub oddzwonić. Sprawdź naszą stronę główną tutaj.

Sebastian

Redakcja dnd.com.pl