14 maja 2021 Udostępnij

Jak przygotować się do jesiennego miesiąca dbania o samochód

Wydaje się, że za każdym razem, gdy się odwrócisz, pojawia się nowy "oficjalny" dzień lub miesiąc. Październik nie jest wyjątkiem. Od Narodowego Dnia Włosów (poważnie - jestem tak F@%!ed na ten dzień) w dniu 1, do Be Bald and Be Free Day w dniu 15 (teraz mogę się za tym opowiedzieć) - jest dosłownie specjalna okazja do świętowania każdego dnia w ciągu roku kalendarzowego.

Podczas gdy wiele z nich to marketingowe lub reklamowe akrobacje, zdarzają się sytuacje, w których kampanie uświadamiające w ciągu miesiąca są dość edukacyjne i pomocne. Październik jest miesiącem Breast Cancer Awareness - ale jest to również Fall Car Care Month - ustanowiony przez Car Care Council, organizację 501(c)(3), finansowaną i kierowaną przez Auto Care Association. Według Car Care Council,

Gdy kalendarz w Ameryce Północnej zmienia się na jesienny miesiąc, wielu osobom łatwiej jest skupić się na ważnych czynnościach związanych z rutynową konserwacją samochodu i zaleceniach serwisowych.

W związku z tym, dzisiaj będziemy rozmawiać o ogólnej pielęgnacji samochodu - a konkretnie o kilku ważnych elementach, które wszyscy właściciele samochodów powinni sprawdzić, wymienić lub naprawić przed zimą.

Pozostaniemy też trochę w naszym pasie, aby porozmawiać o tym, dlaczego tak ważne jest, aby pozostać na szczycie utrzymywania samochodu czystego i wolnego od zanieczyszczeń. Do diabła, możemy nawet rzucić kilka wskazówek, jak chronić swój samochód przed narażeniem na działanie szkodliwych elementów, które mogą spowodować spustoszenie lakieru, reflektorów, szyb i plastikowych wykończeń, gdy zbliża się zima.

Spis treściWskazówki dotyczące pielęgnacji samochodu jesieniąCo może powiedzieć Ci jesienią kontrolka silnika? Jak rozpoznać, że nadszedł czas na serwis hamulców jesienią? Jakie są najczęstsze problemy z zawieszeniem jesienią? Inne ogólne rzeczy do sprawdzenia lub wymiany jesienią Jak jesień wpływa na lakier samochodu Jaki jest najlepszy sposób ochrony samochodu przed jesienną pogodą?

Porady dotyczące pielęgnacji samochodu jesienią

Jeśli chodzi o pielęgnację samochodu, to dość często zdarza się, że w okresie letnim nie dbamy o niego. Czy to jazdy samochodem do automatycznych myjni, slapping na pokrowcu samochodu lub stosowania wosku na samochód na relaksujący niedzielny poranek, lato wprowadza kilka okazji do lapse na opiekę nad samochodem.

Choć wygodnie jest korzystać z tej taniej myjni i równie łatwo jest mieć ten wosk nakładany automatycznie, to naprawdę może to prowadzić do ewentualnych problemów z lakierem. Ale nie o tym dzisiaj mówimy.

Letnie miesiące mogą powodować nadmierne zużycie pojazdu, po prostu z powodu podwyższonych temperatur. Ale są też inne atrybuty, które przyczyniają się do nadużywania części samochodowych i kawałków, które są przeznaczone do zużycia.

Letnie burze z piorunami

Wiele regionów w USA jest narażonych na dość agresywną pogodę od czerwca do września. Tutaj, w moim rodzinnym stanie Arizona, nazywamy to sezonem monsunowym, gdzie tropikalna wilgoć z Oceanu Spokojnego i Zatoki Meksykańskiej łączy się w optymalną sytuację do tworzenia deszczu i burz.

Oczywiście, wraz z nadmiarem deszczu pojawia się potrzeba częstszego używania wycieraczek, posiadania opon o lepszej trakcji i płynnie działających hamulców, aby uniknąć zablokowania opon i potencjalnych wypadków. Jednak dodatkowe narażenie na wilgoć może również spowodować szybsze zużycie pasków alternatora lub pompy sterującej, pasków układu klimatyzacji, a nawet węży układu chłodzenia.

W miarę zbliżania się pory jesiennej, średnie temperatury zaczną spadać - zwłaszcza niskie temperatury w nocy i wczesnych godzinach porannych. To powoduje, że pojawia się kolejny powszechny problem związany z jesienią - niższe ciśnienie w oponach.

Mimo że wiele nowych opon jest wypełnionych azotem (który jest mniej podatny na wzrost i spadek ciśnienia powietrza w zależności od warunków atmosferycznych lub otoczenia niż zwykłe "powietrze"), ciśnienie w oponach może naturalnie spadać wraz z temperaturą zewnętrzną.

Właśnie ze względu na te letnie problemy, a także ekstremalną pogodę, która zbliża się wielkimi krokami, jesienna pielęgnacja samochodu jest niezbędna.

auto

Co może oznaczać jesienna kontrolka silnika?

Lampka kontrolna silnika jest wyzwalana przez system OBD-II (system diagnostyki pokładowej) za każdym razem, gdy czujnik wskazuje awarię lub problem z systemem pojazdu. To tworzy kod ostrzegawczy OBD-II, który może być pobrany przez profesjonalnego mechanika lub właściciela samochodu z cyfrowym skanerem.

Jednak to, co nie jest powszechnie znane, to fakt, że wiele kodów ostrzegawczych jest wywoływanych po prostu przez zużyte lub źle podłączone czujniki i wiązki przewodów. Tak więc, jeśli lampka kontrolna silnika świeci się, może to być fałszywe światło wskaźnika. Niemniej jednak, jest to coś, co powinno być rozwiązane i odkryte tak szybko, jak to możliwe, aby uniknąć innych problemów mechanicznych.

Oto kilka wskazówek, które należy rozważyć, gdy widzisz check engine lub ostrzegawczy wskaźnik na desce rozdzielczej:

  • Po pierwsze, jeśli masz skaner diagnostyczny OBD-II, podłącz go do portu i pobierz wszelkie kody ostrzegawcze. Po drugie, porównaj kod usterki OBD-II z instrukcją serwisową pojazdu. Jeśli nie masz instrukcji serwisowej - kup ją lub skontaktuj się z lokalnym dealerem. Po trzecie, należy ustalić źródło kodu usterki i sprawdzić czujnik oraz wiązkę przewodów. Jeśli czujnik jest stary lub jeśli wiązka przewodów jest postrzępiona, uszkodzona lub luźna, wymień je obie. Wyczyść wszystkie kody i zobacz, czy to rozwiązuje problem.

Jeśli kod powróci, skontaktuj się z profesjonalnym mechanikiem.

Jak rozpoznać, że nadszedł czas na serwis hamulców jesienią?

Hamulce powinny być serwisowane zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu - koniec, kropka, koniec dyskusji. Hamulce samochodowe są odpowiedzialne za bezpieczne zatrzymanie pojazdu. W związku z tym nie jest to coś, z czego wymianą należy zwlekać do czasu, aż pojawią się oznaki awarii.

Zawsze sprawdź w instrukcji obsługi pojazdu lub kliknij ten link, aby sprawdzić zaplanowane przeglądy, jest to darmowe narzędzie oferowane przez YourMechanic.com.

Jakie są najczęstsze problemy z zawieszeniem jesienią?

Dodatkowy deszcz i silne wiatry w lecie mogą również tworzyć wyboje na drogach, po których jeździmy. Za każdym razem, gdy koło uderza w wyboje, istnieje możliwość wybicia opony, wygięcia koła i rozregulowania przedniego lub tylnego zawieszenia. Może to również spowodować przedwczesne zużycie elementów zawieszenia, które następnie stają się luźne, a ostatecznie - wypadają z osi.

Jeśli zawieszenie po prostu wypada z osi, można mieć to profesjonalny reset. Jednak w większości przypadków, powodem jest źle ustawiony jest ze względu na zużycie tulei i innych elementów przymocowanych do podwozia, układu kierowniczego lub zawieszenia. To zwykle wskazuje, że nadszedł czas, aby je wymienić.

Inne ogólne elementy, które należy sprawdzić lub wymienić jesienią

Sezon jesienny to doskonała okazja do zaplanowania zimowej pogody, która zbliża się w Twoim regionie. W związku z tym warto aktywnie przeprowadzić kilka ważnych, rutynowych przeglądów lub wymian w kilku istotnych układach bezpieczeństwa i operacyjnych:

Wymień pióra wycieraczek. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy mieszkają w zimnym klimacie.

Dokonaj wymiany oleju. Olej silnikowy i filtr należy zawsze wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak jesień to świetny czas, aby to zrobić, ponieważ wiele lokalnych sklepów oferuje zniżki i promocje.

Przepłucz układ chłodzenia. Wielu właścicieli samochodów jest zdezorientowanych, ponieważ zimą temperatury zwykle się obniżają - prawda? Cóż, to prawda, ale powód do płukania układu chłodzenia nie ma nic wspólnego z utrzymaniem silnika w chłodzie. Ma to wszystko związek z wypłukiwaniem osadów z systemu, który obejmuje rdzeń nagrzewnicy w większości pojazdów napędzanych silnikiem spalinowym.

Wymień akumulator. Jest to kolejny element, który powinien zostać wymieniony zgodnie z zaleceniami producenta, ale proaktywny właściciel samochodu wymieni go przed sezonem zimowym. Zimna pogoda powoduje, że akumulatory tracą ampery, które są niezbędne do uruchomienia silnika.

Napraw lub zabezpiecz przednią szybę: Jednym ze sposobów, aby wyprzedzić problemy z widocznością przedniej szyby jest zastąpienie go, jeśli istnieją jakiekolwiek pęknięcia lub naprawić te małe chipy. Gdy tak się stanie, podjąć proaktywne środki poprzez ochronę przedniej szyby poprzez zastosowanie powłoki ceramicznej. Pomoże to w odparciu wody, czyniąc szybę przednią wyjątkowo hydrofobową i pozwalając na zwiększenie widoczności podczas zimowych burz.

Sprawdź opony i zmień je w razie potrzeby: W zależności od typu samochodu, ciężarówki lub SUV-a, jaki posiadasz, dobrym pomysłem może być zakup nowych opon w sezonie jesiennym. Opony całoroczne powinny być zawsze wymieniane parami (w pojazdach z napędem tylko na przednie lub tylne koła) i wszystkimi czterema w pojazdach z napędem na 4 koła. Należy wymienić opony, jeśli ich numer DOT jest starszy niż pięć lat lub jeśli głębokość bieżnika jest mniejsza niż 3/32 cala. Sprawdź instrukcję obsługi pojazdu, aby dowiedzieć się, jakie opony są zalecane do zakupu.

Kilka innych rzeczy do sprawdzenia to posiadanie profesjonalnego mechanika do kontroli okładzin hamulcowych, układu wspomagania kierownicy, kompletnej geometrii kół i wszelkich świateł ostrzegawczych.

Jak jesień wpływa na lakier Twojego samochodu

Powyższe wskazówki dotyczące konserwacji pojazdu są dość ważne, aby ich przestrzegać. Ale teraz wracamy do naszego pasa tutaj. Sezon jesienny jest miły i temperatura dla wielu miejsc w USA. Jest to dość powszechne dla liści, aby rozpocząć "spadając" z drzew, które mają tendencję do wpływu na samochód. Teraz, większość liści są dość kruche, i nie uszkodzi twój lakier.

Jednak, gdy połączyć liście z mokrą pogodą, mogą trzymać się powierzchni, i powoli zaczynają jeść z dala od lakieru bezbarwnego.

To, co nie jest powszechnie znane, to fakt, że jesienne liście zawierają soki z drzew, pyłki i kwasy. Kiedy liść jest mokry i przykleja się do powierzchni lakieru, zaczyna się rozkładać i może zostawić plamy. To wprowadza te zanieczyszczenia do lakieru bezbarwnego i może działać jak ptasie odchody i rozpryski robaków.

Co to jest najlepszy sposób, aby chronić swój samochód na jesień pogody?

Ruchome części, które zostały zaprojektowane tak, aby się zużywały, powinny być wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak większość Twojego codziennego kierowcy jest narażona na działanie żywiołów i może być chroniona przez nałożenie powłoki ceramicznej, takiej jak Armor Shield IX.

Powłoka ceramiczna może być instalowana na lakierze samochodowym, szklanych szybach, niestandardowych lub oryginalnych kołach, reflektorach, zderzakach, plastikowych elementach wykończeniowych, włóknie szklanym, włóknie węglowym i praktycznie każdej porowatej powierzchni. Jest to środek ochronny, który może trwać ponad 3 lata, a w niektórych przypadkach nawet do 5 lat.

Sprawia, że powierzchnia pojazdu jest odporna na lepkie przedmioty, takie jak pluskwy, ptasie kupy, liście, soki z drzew i inne. Jest również świetny do blokowania brudu drogowego, sól lub chlorek mag używane na drogach zimnej pogody, a nawet śnieg i lód nagromadzenie.

Powłoka ceramiczna DIY jest łatwa do zastosowania, ale wymaga nieco pracy przygotowawczej, aby zapewnić jej optymalne działanie. Najlepszą porą roku do stosowania powłok ceramicznych jest sezon jesienny, ponieważ średnie temperatury wahają się od połowy lat 60-tych do dolnych 70-tych - co stanowi doskonałe warunki czasowe do instalacji powłoki ceramicznej DIY, jak Armor Shield IX.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to na pewno spodobają Ci się produkty AvalonKing do pielęgnacji samochodów dla majsterkowiczów. Tworzymy produkty "No B.S." za przystępną cenę. A co najlepsze, traktujemy naszych klientów jak rodzinę, więc jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chcesz porozmawiać o samochodach, wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz e-mail. Sprawdź naszą stronę główną tutaj.

Dowiedz się więcej na http://e-car4you.pl/.

Sebastian

Redakcja dnd.com.pl