20 maja 2021 Udostępnij

Dlaczego konserwacja powłoki ceramicznej jest ważna

Kiedy inwestujesz w coś pieniądze lub krew, pot i łzy, chcesz to chronić - prawda? Chociaż istnieje rosnący trend w tworzeniu rzeczy do użytku i nadużywania, lub jednorazowego użytku, samochód nie jest jednym z tych towarów. Kochamy nasze samochody, więc kiedy spędzamy godziny przygotowując i instalując powłokę ceramiczną, to jest dla nas naturalne, aby szukać najlepszych wskazówek, jak je utrzymać.

myjnia

Chociaż powłoki nanoceramiczne DIY są wyjątkowo trwałymi produktami, które mogą chronić powierzchnię pojazdu nawet przez 5 lat, zmniejszają ilość śladów po lakierowaniu i wycieczek do myjni, nie są one kuloodporne. W rzeczywistości, długotrwałe narażenie na działanie czynników atmosferycznych, takich jak promienie UV, kwaśne deszcze (tak - to coś prawdziwego), ptasie odchody i wnętrzności owadów, może przyspieszyć zużycie powłok.

Prosta prawda jest taka, że konserwacja samochodu z powłoką ceramiczną jest bardzo ważna, nie tylko po to, aby przedłużyć żywotność lakieru, ale również w przypadku produktów ceramicznych z gwarancją - może ona zaważyć na losach gwarancji. Zbadajmy więc, dlaczego utrzymanie warstwy ochronnej wytwarzanej przez powłokę ceramiczną samochodu jest ważne.

W dzisiejszym blogu AvalonKing zajmiemy się wyjaśnieniem tajników konserwacji powłok ceramicznych. Wyjaśnimy również, co się dzieje, gdy nie myjesz samochodu zgodnie z zaleceniami i przedstawimy kilka mitów związanych z pielęgnacją powłok samochodowych.

Spis treściWażność utrzymania powłoki ceramicznej Co usuwa powłokę ceramiczną? Co się stanie z powłoką ceramiczną, jeśli nie będziesz jej konserwować? Jak utrzymać powłokę ceramiczną Jakie są najdłużej działające powłoki ceramiczne?

Znaczenie konserwacji powłoki ceramicznej

Zastosowanie powłoki ceramicznej w samochodach tworzy półtrwałe połączenie uszczelniające, które przylega do każdej porowatej powierzchni. Oznacza to, że można go stosować do przezroczystego lakieru, reflektorów, szyb, tworzyw sztucznych lub poliwęglanu i innych. Po związaniu tworzy wyjątkowo płaską warstwę ochronną, która nie tylko utwardza się, aby chronić to, co jest pod spodem, ale także opiera się gromadzeniu się zanieczyszczeń lub gruzu.

Jeśli jednak zakładasz, że powłoka będzie się samoczyścić, to jesteś w błędzie. Choć prawdą jest, że powłoka ceramiczna posiada pewne wspaniałe właściwości samoczyszczące, nie jest ona w 100% doskonała. W rzeczywistości, jedną z głównych przyczyn przedwczesnej degradacji powłok jest nagromadzenie kwasów, takich jak te znalezione w szlamie drogowym, sole, wnętrzności robaków, ptasie gówno i więcej.

Co usuwa powłoki ceramiczne?

Jest kilka zanieczyszczeń, które są nemezis powłok ceramicznych. Ale prawdopodobnie na szczycie listy jest ten stary wróg - słońce. Promienie UV mogą spowodować spustoszenie w lakierze i innych powierzchniach pojazdów, które nie są chronione. Ale byłoby niedorzecznością zakładać, że powłoki, które chronią poniższe elementy, są chronione przed tymi samymi szkodliwymi promieniami.

Narażenie na promienie UV

Stała ekspozycja na bezpośrednie działanie promieni słonecznych jest prawdopodobnie główną przyczyną przedwczesnego zużycia powłoki ceramicznej, folii ochronnej, wosku samochodowego i uszczelniaczy lakieru. Sytuacja ta może przyspieszyć, gdy masz ciemne lub jasne kolorowe farby, które naturalnie wchłaniają promienie UV.

Jeśli masz codzienny kierowca, który jest często zaparkowany na zewnątrz, to najlepiej zainwestować w pokrowcu samochodowym, jak to pomoże zablokować słońce w dni, kiedy pojazd nie jest w użyciu. Dobrym pomysłem jest również proaktywne podejście do wymiany powłoki ceramicznej po około 2,5 roku, aby zapewnić maksymalną ochronę.

Usuwanie i ponowne nakładanie Armor Shield IX jest dość proste - zwłaszcza jeśli powłoka jest narażona na działanie czynników atmosferycznych częściej niż nie.

Narażenie na brud i zanieczyszczenia

Zanieczyszczenia drogowe i gruz mogą również spowodować zużycie nanopowłoki DIY wcześniej niż powinna. Brud zawiera wiele substancji, które mogą powoli się zużywać, zwłaszcza jeśli mają okazję się nagromadzić. Niektóre zabrudzenia drogowe zawierają zanieczyszczenia pochodzące z samej drogi - np. smołę, która jest używana do wiązania asfaltu. Smoła zawiera ostre chemikalia i kwasy, które, jak wszyscy wiemy, nie są przyjazne dla niczego, co jest związane z motoryzacją.

Zanieczyszczenia drogowe, takie jak sól używana do odladzania lub wnętrzności pluskiew i ptasie odchody zawierają kwasy. A kwasy, jak wiemy, mają za zadanie przyspieszać korozję. Ponownie, podczas gdy powłoka ceramiczna jest bardzo twarda, nadal jest podatna na uszkodzenia z powodu nadmiernego narażenia na brud i zanieczyszczenia.

Podczas gdy minie trochę czasu, zanim pojawią się zauważalne, malejące rezultaty, stała ekspozycja bez rutynowej konserwacji może przedwcześnie zużyć powłokę, zwiększyć ilość plam wodnych i zmniejszyć atrybuty samooczyszczania powierzchni pokrytej powłoką ceramiczną.

Co się stanie z powłoką ceramiczną, jeśli nie będziesz jej konserwował?

Jeśli spędzasz godziny w pracy przygotowawczej i czas, aby zastosować DIY powłoki ceramicznej siebie, po prostu pomiń tę sekcję. Nie jesteś zamierzonym odbiorcą tutaj, jak prawdopodobnie wziąć dużo dumy w swojej jazdy i zamierzasz umyć i szczegóły samochodu, ciężarówki lub SUV co kilka tygodni, jak zalecane.

Jednakże, jeśli nie jesteś w 100% sprzedany na powłokę ceramiczną lub szukasz nie-frills produkt, który można klepać na i po prostu jeździć bez konserwacji, są pewne rzeczy, które należy być świadomy.

Utrata połysku

Wielu właścicieli samochodów zastosować DIY powłoki jak Armor Shield IX, ponieważ po utwardzeniu, zwiększa połysk farby pod nim. Ale, jeśli powłoka jest zaniedbana, ten atrybut jest jednym z pierwszych, aby odejść. Połysk jest wzmocniony, ponieważ utwardzona powierzchnia jest wyjątkowo płaska. Składa się ona również głównie z kwarcu (SiO2), który jest w zasadzie mikroskopijne szkło. Wzmocni to połysk pod spodem, ale kiedy zacznie się rozpadać, zmniejszy swoje efekty tworzenia blasku.

Zmniejszony efekt hydrofobowy

Jednym z najlepszych atrybutów powłoki ceramicznej jest poprawa właściwości hydrofobowych. Jak szalona poprawa! Błoto, woda, brud, kurz i inne zanieczyszczenia dosłownie ześlizgują się z tej śliskiej powierzchni. Ale kiedy już przylgną, mogą się szybko gromadzić i powoli niszczyć powłokę. Gdy powłoka zacznie się niszczyć, właściwości hydrofobowe będą się stopniowo zmniejszać.

To dlatego, że energia powierzchniowa jest zmniejszona. Dla tych, którzy nie wiedzą, energia powierzchniowa jest zdefiniowana przez to, jak ciecz reaguje, gdy dotyka powierzchni. W większości przypadków, zwiększona energia powierzchniowa jest spowodowana niedoskonałościami materiału. To w zasadzie pomaga wodzie "złapać" się powierzchni. Powłoka ceramiczna jest niewiarygodnie płaska, więc woda i inne zanieczyszczenia nie mogą się jej uchwycić - i po prostu zsuwają się z niej. Jednak im więcej badziewia znajduje się na powłoce, tym łatwiej inne rzeczy mogą się do niej przyczepić.

W końcu zużywają się cienko

Jeśli jesteś piekielnie zdeterminowany, aby zastosować powłokę ceramiczną i nigdy nie myć pojazdu ponownie, w końcu, to będzie nosić do punktu irrelewantne. Dobrą wiadomością jest to, że po prostu mycie pojazdu za pomocą metody dwóch wiader, można trzymać się z dala od większości z tych wczesnych znaków ostrzegawczych i uzyskać najlepsze bang z wiadra DIY.

Jak utrzymać powłokę ceramiczną

Tak więc, po przeczytaniu powyższych informacji, jesteś prawdopodobnie nadzieję, że rutynowa konserwacja powłoki ceramicznej nie obejmuje godzin detailingu lub specjalistycznych produktów. Cóż, to wszystko zależy od powłoki, którą wybierzesz. Jeśli profesjonalny detailer zastosuje produkt ceramiczny klasy pro, całkiem możliwe, że otrzymasz gwarancję na oczekiwaną trwałość.

Problem w tym, że aby ta gwarancja była ważna, będziesz musiał zgodzić się na wiele warunków - w tym na to, aby detailer wykonywał czyszczenie "co dwa lata" lub "co dwa miesiące". W większości przypadków będą oni używać specjalnego środka czyszczącego w sprayu, który według nich przedłuży żywotność powłoki ceramicznej.

Jednakże, DIY powłoki ceramicznej jak Armor Shield IX nie wymaga specjalnych sprayów. I w zasadzie rozbić się do mycia samochodu zgodnie z zaleceniami co kilka tygodni.

Oto cztery proste kroki, które należy wykonać, aby przedłużyć żywotność swojej powłoki ceramicznej.

Co dwa tygodnie - umyj samochód

Zalecamy mycie samochodu co drugi tydzień - niezależnie od tego, czy jest to samochód garażowy czy codzienny kierowca. Pozwoli to uniknąć nadmiernego gromadzenia się zanieczyszczeń. W tym celu należy wykonać mycie metodą dwóch wiader. Obejrzyj poniższy film, aby wyjaśnić, jak to się robi.

OSTRZEŻENIE - Nie zaleca się oddawania pojazdu do myjni automatycznej. Jeśli jest to jedyna opcja - upewnij się, że jest to myjnia bezdotykowa i upewnij się, że masz czas na osuszenie pojazdu ręcznikiem z mikrofibry (lub kilkoma).

Myj samochód w godzinach słabego oświetlenia

Mówiliśmy o tym wcześniej - ale zaprzysięgłym wrogiem wszystkiego, co samochodowe, jest bezpośrednie światło słoneczne. Wytwarza ono ciepło, które może przyspieszyć utlenianie, gdy jest zmieszane z tlenem i gołym metalem. Ale do mycia samochodu, to pomaga ogrzać powierzchnię, wysuszyć mydło, i prowadzi do zarysowania. Podczas gdy powłoka ceramiczna pomoże zmniejszyć zarysowania, nie jest odporna na zarysowania.

Aby zapewnić sobie najlepsze wyniki z ciężkiej pracy mycia pojazdu, upewnij się, że umyć samochód w garażu, sklep, w cieniu, nasz na zewnątrz w godzinach porannych lub późnym popołudniem. Kluczem jest, aby umyć go, gdy słońce będzie na najniższych poziomach. Pomoże to również uniknąć plam z wody - nie jest do bani.

Metoda dwóch wiader jest Twoim przyjacielem

W powyższej sekcji wspomnieliśmy o stosowaniu metody dwóch wiader. Mam nadzieję, że oglądałeś film, więc naprawdę nie muszę poświęcać dużo czasu na wyjaśnienie tego tutaj. Główną rzeczą do zapamiętania jest użycie oddzielnych wiader i zasobów do mycia kół vs reszta samochodu.

Oto dlaczego jest to kluczowe dla ochrony Twojej powłoki ceramicznej.

Pył hamulcowy jest zazwyczaj głównym zanieczyszczeniem, które gromadzi się na felgach - prawda? Z czego zbudowane są klocki hamulcowe i wirniki? Jeśli odpowiedziałeś, że z drobnych cząsteczek wiórów metalowych, to masz rację. Te metalowe wióry osadzają się w twojej myjce lub gąbce. Jeśli użyjesz tych samych przyborów - nawet wiadra, wióry te porysują Twój świeżo polakierowany pojazd.

Tak więc - zawsze upewnij się, że chronisz swoją powłokę ceramiczną NIE używając tych samych materiałów, którymi myjesz felgi i opony.

Zawsze używaj mydeł samochodowych

Szampony i mydła samochodowe nie zawierają ostrych środków ściernych, chemicznych ani innych zanieczyszczeń. Są to materiały wysoce toksyczne, które mogą uszkodzić powłokę ceramiczną. Nie musisz używać żadnych produktów z dodatkiem wosku lub środka polerującego - wystarczy zwykły szampon samochodowy wytwarzający dobrą pianę.

Kiedy myjesz (metodą dwóch wiader) zawsze myj z góry na dół i spłucz każdą sekcję jak skończysz (tak jak pokazał to filmik z dwoma wiadrami).

Jakie są najdłużej trwające powłoki ceramiczne?

Kluczem do długowieczności każdej powłoki ceramicznej jest utrzymanie zrównoważonego poziomu składników, które zapewnią ultra-twardą tarczę ochrony, ale sprawiają, że łatwo dla majsterkowicza do zastosowania. Podczas aktywnego wyszukiwania recenzji na temat najlepszych powłok ceramicznych, które są łatwe do zastosowania i trwają najdłużej, jeden ma tendencję do wywyższania się nad resztą.

I nie jesteśmy zbyt dumni z tego, że możemy się pochwalić własnym rogiem. Ale, nie słuchaj naszych roszczeń, słuchaj VinWiki.

Armor Shield IX jest stale recenzowane przez osoby trzecie, niezależnych właścicieli samochodów, entuzjastów motoryzacji, profesjonalnych detailerów, i więcej. I z każdą recenzją, więcej pozytywnych informacji staje się dostępne. Ale za tym szaleństwem kryje się metoda.

Wśród WSZYSTKICH powłok ceramicznych DIY, Armor Shield IX jest jedynym, który oferuje minimum dwuletnią gwarancję oczekiwanej żywotności. Wśród WSZYSTKICH powłok ceramicznych DIY, Armor Shield IX ma najwyższy procent SiO2, lub kwarcu, który jest wiodącym źródłem twardości i długowieczności powłoki.

Podczas gdy sam produkt jest zaprojektowany dla doskonałości, ważne jest, aby zrozumieć, jak ważne jest przygotowanie do długowieczności, i jak krytyczna jest rutynowa konserwacja dla uzyskania jak najwięcej z powłoki ceramicznej.

Po nałożeniu na czystą i wolną od zanieczyszczeń powierzchnię, powłoka zapewni silne połączenie z praktycznie każdą powierzchnią. Po utwardzeniu, aby przedłużyć jej żywotność, należy utrzymywać czystą powierzchnię. A kiedy po prostu umyć samochód zgodnie z zaleceniami, co kilka tygodni, dostaniesz najlepszy bang dla powłoki ceramicznej buck.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, na pewno spodobają Ci się produkty AvalonKing do pielęgnacji samochodów dla majsterkowiczów. Tworzymy "produkty bez ściemy" za przystępną cenę. A co najlepsze, traktujemy naszych klientów jak rodzinę, więc jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chcesz porozmawiać o samochodach, wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz e-mail. Sprawdź naszą stronę główną tutaj.

Michał

Redakcja dnd.com.pl