27 maja 2021 Udostępnij

Uratuj ściany boczne: Najlepsze środki do nabłyszczania i czyszczenia opon w samochodach osobowych i ciężarowych

Czy opony Twojego pojazdu wyglądają jak przerośnięte brudno-brązowe pączki w proszku? Czy te gumowe rolki były zanurzane w kałużach błota, a następnie obtaczane w bogatej mieszance soli drogowej, pyłu hamulcowego, brudu, smoły, sadzy z wydechu i wszelkich innych zanieczyszczeń, jakie można sobie wyobrazić? Być może nadszedł czas, aby dogłębnie oczyścić gumę, a następnie pokryć ją ochronną powłoką dzięki wysokiej jakości produktowi do nabłyszczania opon.

Szorowanie i polerowanie nie wystarczą, dlatego na pierwszy plan wysuwa się konieczność zastosowania środka do nabłyszczania opon. Ale czy produkt do nabłyszczania opon ma za zadanie jedynie nadać gumie połysk? A może są inne korzyści z nakładania tego środka na opony?

opony

Zapoznajmy się z kilkoma możliwościami, a co ważniejsze, omówmy korzyści płynące z używania środka do nabłyszczania opon. Skoro już przy tym jesteśmy, możemy też omówić problemy, jakie mogą się pojawić przy stosowaniu produktów do nabłyszczania opon. Przeszliśmy długą drogę od czasów puszek z aerozolem wypełnionych pianką do opon i tak, jest w tym o wiele więcej, niż się wydaje. Pamiętaj, naszym celem tutaj w AvalonKing jest nie tylko uzbroić swój pojazd w najlepszą powłokę ceramiczną na planecie, ale uzbroić Cię w jak najwięcej wiedzy motoryzacyjnej, jak to możliwe. Więc zacznijmy się kręcić?

Spis treściTire Talk 201Jakie są zalety nabłyszczania opon? Spray vs żel: Poznaj Tire Shine Dynamic DuoLista kontrolna przed montażemPowszechne problemy z Tire ShineNajlepsze produkty Tire Shine

Tire Talk 201

Aby lepiej wyjaśnić różne części opony, które będą lakierowane, należy najpierw przedstawić dokument wydany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Producentów Opon. Dokument ten, pierwotnie opracowany jako sposób informowania opinii publicznej o różnych składnikach i komponentach opon, na których codziennie jeździmy, jest lekkostrawną porcją wiedzy o oponach.

Ściana boczna

Gumowana mieszanka, która pokrywa warstwy karoserii biegnące wzdłuż boków opony, nosi nazwę "bok". Zaprojektowana, aby pomóc w utrzymaniu solidnej konstrukcji, a także zapobiegać ścieraniu i wpływowi czynników atmosferycznych, ściana boczna jest miejscem, w którym najczęściej stosuje się nabłyszczanie opon.

Naturalna guma

Oryginalna mieszanka gumowa nadal króluje, ponieważ procedury rafinacji kauczuku naturalnego poprawiają właściwości lepkie opony, zwiększając jej odporność na rozdarcia i pęknięcia zmęczeniowe.

Polimery syntetyczne

Kauczuk butadienowy i styrenowo-butadienowy to obecnie najpopularniejsze syntetyczne formy kauczuku występujące w oponach, które w połączeniu z kauczukiem naturalnym tworzą niezwykle elastyczny, ale wytrzymały materiał. Po przetworzeniu i uformowaniu w formie zarówno fizyczne, jak i chemiczne właściwości polimerów kauczuku syntetycznego wpływają na osiągi opony. Polimery te oraz sposób ich mieszania i formowania mają wpływ na takie rzeczy, jak opór toczenia, przewidywana trwałość, trakcja w niskich temperaturach i stabilność przy wysokich prędkościach.

Przeciwutleniacze

Obecność przeciwutleniaczy zapobiega przedwczesnemu rozpadowi gumy spowodowanemu wahaniami temperatury i działaniem tlenu.

Antyozonanty

Narażenie na działanie ozonu na powierzchni opony może powodować szybsze jej niszczenie, dlatego też antyozonanty są stosowane, aby zniwelować ten efekt.

Jakie są korzyści z nabłyszczania opon?

Czy produkt do nabłyszczania opon ma jakieś inne działanie niż nadanie śliskiej powierzchni wspomnianym wyżej materiałom? To zależy od produktu. Wysokiej jakości nabłyszczacz do opon nie tylko sprawi, że ściany boczne będą wyglądały na mokre. Będzie on służył jako środek do czyszczenia powierzchni opony, nadając gumie, z którą ma kontakt, właściwości ochronne i pozostawiając po sobie błyszczące, czarne wykończenie.

Mówiąc o "właściwościach ochronnych", mamy na myśli środek do czyszczenia opon, który nie tylko usuwa brud, błoto, pył hamulcowy, brud drogowy i wiele innych nieprzyjemnych substancji, ale również je odpycha. Zapobiegając przyleganiu brudu do opony samochodowej, nie tylko zachowujesz nienaganną estetykę, ale także trwałość, która odzwierciedla lub przewyższa przewidywaną gwarancję opony. Oznacza to, że nie trzeba tak często kupować nowych opon, co z kolei pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Kolejnym zagrożeniem dla opon są uszkodzenia słoneczne spowodowane ekspozycją na promienie UV. Chociaż nowoczesne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju twardszej gumy i stosowania syntetycznych mieszanek i polimerów plastikowych pomogły ograniczyć gnicie opon, uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV nadal stanowią duże zagrożenie. Nabłyszczacze do opon pomagają chronić przed uszkodzeniem i blaknięciem opon spowodowanym promieniami UV, a także pomagają uzupełnić olejki na powierzchni, aby zapobiec pęknięciom.

Na koniec warto wspomnieć o estetycznym wyglądzie opon, który dla właścicieli samochodów jest często ważniejszy niż ich czyszczenie i ochrona. W dzisiejszych czasach istnieje szeroka gama dostępnych wykończeń do wyboru, od ekstremalnie błyszczących po satynowe i o niskim połysku. Należy jednak pamiętać, że wiele z tych produktów zawiera ostrzeżenie: Im dłużej pozwolisz, aby dressing do opon wsiąkł w ścianę boczną, tym bogatsze i bardziej błyszczące będzie jego wykończenie.

Szybka uwaga dla kujonów: według raportu przeprowadzonego przez National Geographic nowoczesna opona składa się w 19% z naturalnej gumy, a 24% pozostałego materiału produkcyjnego stanowi jakiś rodzaj plastikowego polimeru. Pozostałe 57% to zazwyczaj mieszanka metalu, kevlaru i innych sztywnych materiałów stworzonych przez człowieka.

Spray vs żel: Poznaj dynamiczny duet nabłyszczaczy opon

Nabłyszczanie opon w sprayu

Jeśli chodzi o produkty do czyszczenia opon w sprayu, najważniejsza jest łatwość użycia i sprawność. Ale choć nabłyszczacze opon w sprayu są łatwe w użyciu i szybko pokrywają niemal każdą powierzchnię, nie są znane ze swojej trwałości. Większość produktów do nabłyszczania opon w sprayu składa się z mieszanki olejów i polimerów zawieszonych w wodzie, co oznacza, że ich trwałość nie jest tak długa, jak w przypadku produktów w żelu.

Nabłyszczanie opon żelem

W przeciwieństwie do nabłyszczaczy w sprayu, nabłyszczacze w żelu są rozwiązaniem w postaci wyciskanej butelki, które pozwala na większą kontrolę, ale wymaga więcej pracy rąk. To, ile środka zużyjesz i jakie części opony zostaną pokryte, zależy wyłącznie od Ciebie. Należy tylko pamiętać, że nałożenie tego rodzaju nabłyszczacza wymaga więcej czasu i że nie dotrze on do szczelin, które łatwo pokryć środkiem w sprayu. Z drugiej strony, nabłyszczacze w żelu działają znacznie dłużej, więc jeśli zależy nam na długowieczności, warto pójść na kompromis.

Lista kontrolna przed montażem nabłyszczacza do opon

  1. Dokładnie opłucz każdą oponę i koło czystą wodą i spryskaj je środkiem czyszczącym, który został zatwierdzony jako bezpieczny do stosowania na powlekanych powierzchniach kół. Pomoże to usunąć wszelkie luźne zanieczyszczenia i zabrudzenia, które mogą znajdować się na powierzchni. Szoruj zarówno koła, jak i opony sztywną szczotką, najlepiej taką z długim nylonowym włosiem, aby dotrzeć do wnętrza lameli opon i między szprychami kół. Uderzając w jedną oponę na raz, szoruj i płucz wszystkie cztery rogi pojazdu, aż wszystkie ślady brudu zostaną usunięte.Jak każdy z czterech rogów jest czyszczone, używać ręczników z mikrofibry do moczenia się nadmiar wody, która będzie zarówno pomóc zapobiec powstawaniu plam wody i blot-out żadnych uporczywych zabrudzeń lub pozostałości środka czyszczącego lingering.Follow tę procedurę z dwóch-bucket-system metody mycia samochodu w razie potrzeby, tylko pamiętać, że trzeba będzie wstrzymać się na poprzednim etapie, dopóki cały pojazd został wyszorowany i spłukany.

Quick Nerd Note: Raport śledczy Newsweeka z kilku lat wstecz wykazał, że 70% całej nowoczesnej gumy z opon jest syntetyczna, a 90% naturalnej gumy pochodzi z Azji. Produkcja kauczuku naturalnego to bardzo wymagający proces, ponieważ z każdego ściętego drzewa kauczukowego trzeba wydobyć lateks, przetworzyć go, uszlachetnić i skoagulować, zanim trafi do fazy produkcji opon.

Najczęstsze problemy z nabłyszczaniem opon

  1. Najczęstszym problemem związanym z produktami do nabłyszczania opon jest ich zdolność do "slingu". Do takiej sytuacji dochodzi, gdy środek do czyszczenia opon samochodowych lub dressing do opon nie zdążył się w pełni utwardzić, a kierowca decyduje się na jazdę, gdy produkt jest jeszcze mokry. Gdy opona się obraca, płyn, który jeszcze nie zdążył w pełni wyschnąć, rozprzestrzenia się we wszystkich możliwych kierunkach, co - jak się wkrótce okaże - może doprowadzić do niebezpiecznego bałaganu. Kolejnym błędem jest nakładanie nabłyszczacza, gdy na dworze jest bardzo gorąco. Dotyczy to zwłaszcza sprayów, ponieważ produkt wysycha zbyt szybko, pozostawiając nieestetyczne, nierówne plamy. Z kolei nałożenie nabłyszczacza na naprawdę zimną gumę spowoduje, że produkt pozostanie na jej powierzchni i nie będzie się prawidłowo wchłaniał.Kolejny problem pojawia się, gdy produkty z wyzwalaczami i dyszami rozpylającymi nadmiernie spryskują otoczenie. Podczas gdy odrobina nabłyszczacza na wirnikach nie spowoduje żadnych problemów z zatrzymaniem samochodu, niektóre nabłyszczacze mogą powodować korozję i odbarwienia, jeśli zbyt długo pozostaną na powierzchni, która nie jest gumowa. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy dany nabłyszczacz jest bezpieczny dla powierzchni powlekanych i/lub malowanych, a dwa poniższe produkty są oznaczone jako bezpieczne w kontakcie z większością części samochodowych. Niezależnie od tego, czy wolimy czyste opony o matowym połysku, czy chcemy uzyskać satynowe wykończenie, czy też chcemy uzyskać ekstremalny połysk, nikt nie lubi opon, które nie są trwałe. Dlatego przed zakupem zawsze czytaj recenzje, aby mieć pewność, że kupujesz produkt, który będzie trwały.

Szybka uwaga dla kujonów: W ciągu ostatnich kilku dekad presja ze strony społeczności międzynarodowej sprawiła, że producenci opon zaczęli zwracać uwagę na bezpieczniejsze, bardziej zrównoważone metody pozyskiwania, rafinacji i produkcji. Produkcja opon była związana z różnymi czynnikami, od wylesiania i zatrucia mikroplastikiem, po zanieczyszczenie paliwami kopalnymi i problemy z oddychaniem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nawet dziś, rafinacja syntetyków znajdujących się w oponach, jak również ich produkcja, wymaga 7 galonów ropy naftowej na jednostkę, przy czym opony do dużych ciężarówek wymagają aż 22 galonów ropy naftowej do wyprodukowania tylko jednej jednostki.

Najlepsze produkty do nabłyszczania opon

Najlepszy nabłyszczacz do opon w żelu

Jeśli chodzi o nabłyszczacze do opon w żelu, Meguiar's Endurance Tire Gel od dłuższego czasu jest jednym z głównych pretendentów, i to nie bez powodu. Brud i blaknięcie nie mają szans z makropolimerami i kopolimerami tego żelu, które zapewniają długotrwałą ochronę przed wysokim połyskiem. Łatwy do zastosowania, pachnący owocowo i w umiarkowanej cenie, nie ma nic, czego można by nie lubić w Meguiar's Endurance Tire Gel. Jedyne problemy z tym produktem to fakt, że nie jest dostarczany z jednym z rewelacyjnych aplikatorów Meguiar's i że jego słodki zapach ma tendencję do przyciągania owadów podczas procesu aplikacji. Niektórzy ludzie zauważyli również, że ten żel nie trwa tak długo, jak niektóre droższe produkty, które są na rynku.

Najlepszy nabłyszczacz do opon w sprayu

Spray do opon, który obecnie rządzi wszystkim to Tire Shine Spray firmy TriNova. Blaknięcie, pękanie, brązowienie i inne nieestetyczne i potencjalnie niebezpieczne problemy z oponami samochodowymi są szybko eliminowane przez to rozwiązanie w butelce ze sprayem, ponieważ zapobiega ono również przywieraniu soli, brudu i zanieczyszczeń do powierzchni ścian bocznych.

Jedną z największych zalet TriNova Tire Shine Spray jest jego zdolność do nadania oponom średniego lub wysokiego połysku. Ten połysk może być kontrolowany przez ilość nałożonego produktu oraz czas, w którym produkt wsiąka w powierzchnię ściany bocznej. Im dłużej produkt pozostaje na powierzchni, tym bardziej błyszcząca staje się ściana boczna. Produkt zawiera silikon, ale TriNova twierdzi, że jest to polidimetalowy siloksan na bazie wody, który jest bezpieczny w kontakcie z powierzchniami malowanymi i powlekanymi.

Top Tire Shine Alternative

Dla tych z Was, którzy chcą myśleć nieszablonowo, 303 Tire Coating & Protectant jest jednym z tych produktów, które naprawdę podnoszą poprzeczkę w dziedzinie nabłyszczania opon. Ten pieniący się preparat o satynowym wykończeniu chroni gumowe powierzchnie przed promieniami UV i gniciem, a dzięki możliwości samopoziomowania, jest całkowicie bezproblemowy. Jest również oparty na wodzie i nie zawiera szkodliwych silikonów, które powodują wysychanie gumy. Ostatnią zaletą tego produktu jest to, że nie znika on po kontakcie z niektórymi szamponami do myjni samochodowych, zwłaszcza gdy na oponę nałożono więcej niż jedną warstwę.

Najlepsze narzędzie do nabłyszczania opon

Niezależnie od tego, czy chcesz nabłyszczyć swoje letnie opony o wysokich osiągach, czy też chcesz ochronić komplet opon zimowych, wysokiej jakości aplikator jest niezwykle pomocnym narzędziem, które warto mieć pod ręką. Podkładki dobrze sprawdzają się przy rozprowadzaniu produktów do pielęgnacji opon w butelce z aerozolem, ale są szczególnie przydatne przy nakładaniu żelu nabłyszczającego do opon.

Wiele produktów do nabłyszczania opon zawiera specjalną podkładkę do aplikacji, która zazwyczaj jest wykonana z pianki i często przypomina aplikator wosku samochodowego. Jeśli jednak taki aplikator nie jest dołączony do zestawu lub podkładka w zestawie nie spełnia Twoich standardów, zawsze możesz zdecydować się na alternatywę od innego producenta. Adam's Pro Tire Hex Grip Applicator to naprawdę ładny pad, który wygląda bardziej jak narzędzie do ochrony lakieru samochodowego niż aplikator do nabłyszczania opon i łączy w sobie wartość z solidną oceną trwałości.

W związku z tym, że wszystkie te produkty i wiele innych są niezwykle przystępne cenowo, prawdopodobnie najlepiej będzie, jeśli przetestujesz kilka różnych środków do czyszczenia opon, aby przekonać się, co najlepiej działa na Twojej gumie. Nierzadko majsterkowicze stosują kilka różnych środków do czyszczenia i nabłyszczania opon, podobnie jak w przypadku kół lub elementów układu hamulcowego. Bez względu na to, co wybierzesz, wiedz, że te rzeczy pomogą Twoim oponom, nawet jeśli chcesz tylko uzyskać błyszczącą, czarną powierzchnię otaczającą Twoje felgi.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, to z pewnością spodobają Ci się produkty AvalonKing do pielęgnacji samochodów dla majsterkowiczów. Tworzymy produkty "No B.S." za przystępną cenę. A co najlepsze, traktujemy naszych klientów jak rodzinę, więc jeśli masz jakieś pytania lub po prostu chcesz porozmawiać o samochodach, wystarczy, że do nas zadzwonisz lub napiszesz e-mail. Sprawdź naszą stronę główną tutaj.

Sebastian

Redakcja dnd.com.pl