15 września 2016 Udostępnij

Na czym polega polerowanie lakieru?

Gdy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób odświeżyć zmatowiały lub porysowany lakier, jedną z najbardziej interesujących opcji powinna się nam wydać polerka. Oczywiście, warto zachować tu pewną ostrożność, niejednokrotnie okazuje się bowiem, że już chwila nieuwagi może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia powłoki lakierniczej. Już po kilku latach każdy regularnie wykorzystywany samochód nie budzi zachwytu swoim wyglądem.  (https://sklep.motogo.pl/maszyny-polerskie-c56)

Nie może być jednak inaczej, skoro niekorzystnie działa na niego między innymi: promieniowanie UV, wizyty w myjniach, kurz i sól drogowa oraz kwaśne deszcze. Oczywiście, drobne rysy początkowo nie są widoczne z daleka, łatwo można jednak dostrzec, że lakier traci połysk. Oczywiście, można ratować go z wykorzystaniem dobrego wosku, jego działanie jest jednak chwilowe. Polerowanie wydaje się zatem sposobem bardziej radykalnym.

Polerka lakieru

Wbrew pozorom polerka lakieru jest zabiegiem dość poważnym. Owszem, może on przynieść znakomite efekty, nie zaleca się jednak jego zbyt częstego powtarzania. Im nowsze jest auto, które ma być polerowane, tym większe jest ryzyko, że przetrzemy się do podkładu, a nawet do samej gołej blachy. Niestety, już od kilkunastu lat mamy do czynieni z tendencją do lakierowania samochodów z wykorzystaniem coraz cieńszych lakierów wodnych i warto mieć tego świadomość.

Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, jeśli nie jest się pierwszym właścicielem samochodu, a auto zostało zakupione w komisie. Być może taki samochód już został poddany solidnej i głębokiej polerce, jest to bowiem działanie dość charakterystyczne dla wielu handlarzy. Jeśli zatem uważamy, że warto wykonać taki zabieg, dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po miernik i sprawdzenie, jak gruba jest warstwa lakieru.

Jeśli polerowanie nie jest przeprowadzane po to, aby usuwać poważne wady lakiernicze, a jedynie z uwagi na potrzebę odświeżenia wyglądu naszego samochodu, najlepszym rozwiązaniem jest politura lekkościerna. Daje ona umiarkowany efekt, nie da się jednak ukryć, że samo jej stosowanie wiąże się z mniejszym ryzykiem. W innym wypadku znacznie lepszym rozwiązaniem są profesjonalne środki.

Karolina

Redakcja dnd.com.pl