27 sierpnia 2017 Udostępnij

Jak samodzielnie eliminować ubytki w karoserii?

Drobne uszkodzenia karoserii najczęściej spowodowane są działaniem rdzy lub czynnikami mechanicznymi, na przykład małymi kolizjami. Trzeba też pamiętać, że w karoserii może pojawić się naprawdę spora dziura, jeśli zignorujemy obecność głębokiej rysy na lakierze. Jest to niestety realna możliwość. Co zrobić w sytuacji pojawienia się uszkodzenia? Zazwyczaj możliwe jest zadziałanie samemu.

Drobne rysy

Usuwanie drobnych rys może być banalnie proste. Służą do tego tak zwane kredki, którymi po prostu trzeba przejechać kilak razy po uszkodzeniu. Kosztują do kilkunastu złotych, ich kolorystyka jest znośna, ale jakość naprawy umiarkowana. Niestety, nawet porządne mycie samochodu zniszczy warstwę nowego lakieru, ale lepsze to niż nic.

Lepszym pomysłem jest stosowanie tak zwanych zestawów naprawczych, które producenci samochodów zazwyczaj oferują do pojazdów swoich marek. Takie zestawy maja dziwne nazwy, ale to mało istotne. Liczy się, że składają się z dwóch lakierów – podkładu i koloru – które nanosi się jeden po drugim i uzyskuje się lepszy efekt. Ich nakładanie jest również banalne, ponieważ wygląda tak samo, jak malowanie sklejanych modeli samolotów czy okrętów. Można nawet poprosić żonę – lakier do paznokci wygląda niemal identycznie.

Usuwanie rys z lakieru samochodowego

Uszkodzenia karoserii

Jeśli uszkodzona została blacha, potrzebny będzie papier ścierny, benzyna ekstrakcyjna, pasta ścierna, szpachla, podkład i lakier. Trzeba bowiem przeszlifować uszkodzone miejsce wraz z odrobiną zdrowego lakieru. Miejsce należy oszlifować, zabezpieczyć szpachlą i polakierować. Warto jest dokładnie sprawdzić rodzaj lakieru i też dobrze wypolerować szpachlę, by uzyskać efekt nie do odróżnienia od reszty pojazdu.

Dziury

Jeśli w samochodzie pojawiła się dziura, konieczne będzie użycie włókna szklanego. Łatę nakłada się na dziurę i zabezpiecza żywicą epoksydową lub poliestrową. Wszystkie niezbędne elementy znajdzie się w specjalnych zestawach naprawczych. Wszystkie takie problemy można pokonać, jeśli są niewielkie. Duże uszkodzenia będzie musiał wziąć na siebie fachowiec.

Karolina

Redakcja dnd.com.pl